Hogar / Tape / 3M 8997 CIRCLE-0.875"-1000
minImg
3M 8997 CIRCLE-0.875"-1000
3M (TC)
Producto No:
3M 8997 CIRCLE-0.875"-1000
Descripción:
POLY TAPE 0.8750" ROLL OF 1000
Guía del usuario
Usage -
Storage/Refrigeration Temperature -140°F ~ 320°F (-60°C ~ 160°C)
Thickness - Adhesive 0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Color Amber
Backing, Carrier Polyimide
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness 0.0022" (2.2 mils, 0.056mm)
Series 8997
Mfr 3M (TC)
Temperature Range 500°F (260°C)
Shelf Life 24 Months
Package Bulk
Tape Type Masking
Width 0.88" (22.35mm) 7/8"