3PCR-10-008
TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
3PCR-10-008
Descripción:
CONN BARRIER STRIP 10CIRC 0.25"
Guía del usuario
Operating Temperature 120°C
Number of Rows 1
Barrier Type 3 Wall (Tri)
Top Termination Screws with Captive Plate
Voltage Rating 300V
Color Black
Current Rating (Amps) 10A
Terminal Screw Material Steel
Mounting Type Chassis, Panel; Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge 16-30 AWG
Bottom Termination PC Pin
Series #3, Buchanan
Terminal Screw Finish Zinc
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Pitch 0.250" (6.35mm)