40CPQ050
SMC Diode Solutions
Producto No:
40CPQ050
Paquete:
TO-247AD
Descripción:
40A, 50V, TO-247AD, SCHOTTKY REC
En stock : 3
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-247AD
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 50 V
Series -
Package / Case TO-247-3
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 20 A
Mfr SMC Diode Solutions
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C