Hogar / IC Sockets / 441-PRS21001-12
minImg
441-PRS21001-12
Aries Electronics
Producto No:
441-PRS21001-12
Fabricante:
Aries Electronics
Descripción:
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
En stock : 121
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Contact Material - Post Beryllium Copper
Housing Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) -
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Series PRS
Type PGA, ZIF (ZIP)
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)