44A3111-16-9
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Producto No:
44A3111-16-9
Descripción:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinyl Fluoride (PVF)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A1112
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color White
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.135" (3.43mm)