50-9518-11H
Aries Electronics
Producto No:
50-9518-11H
Fabricante:
Aries Electronics
Descripción:
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD
Guía del usuario
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 50 (2 x 25)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Series 518
Type DIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Gold
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Features Open Frame
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)