50294-1120H
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
50294-1120H
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN RCPT HD 120POS PCB
Guía del usuario
Operating Temperature -
Number of Rows 3
Number of Positions 120
Voltage Rating -
Color -
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Gold
Termination Solder
Connector Usage Daughtercard
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Series HPC™
Number of Columns 40
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.100" (2.54mm)