Hogar / IC Sockets / 508-AG10D-ES
minImg
508-AG10D-ES
TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
508-AG10D-ES
Descripción:
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
Guía del usuario
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material - Post Copper Alloy
Housing Material Polyester
Contact Finish Thickness - Mating 25.0µin (0.63µm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 8 (2 x 4)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 25.0µin (0.63µm)
Series 500
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Gold
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Copper Alloy
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Resistance 10mOhm