Hogar / IC Sockets / 520-AG10D-ES
minImg
520-AG10D-ES
TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
520-AG10D-ES
Descripción:
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
Guía del usuario
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material -
Contact Finish Thickness - Mating -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Number of Positions or Pins (Grid) 20 (2 x 10)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post -
Series 500
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Finish - Post -
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Resistance 10mOhm