52601-G14-8TLF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
52601-G14-8TLF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
En stock : 1238
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Insulation Height 0.365" (9.27mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)