55PC0211-16-5CS2502
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Producto No:
55PC0211-16-5CS2502
Descripción:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG GRN
Guía del usuario
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series -
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Green
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.071" (1.80mm)