55PC2112-16-9-94
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Producto No:
55PC2112-16-9-94
Descripción:
CBL 1COND STRND 16AWG WHITE/YEL
Guía del usuario
Operating Temperature 200°C
Cable Type Hook-Up, Shielded
Jacket (Insulation) Thickness 0.007" (0.18mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series -
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Features -
Jacket Color White, Yellow Stripe
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.087" (2.21mm)