5636ADGB16X408
APEM Inc.
Producto No:
5636ADGB16X408
Fabricante:
APEM Inc.
Descripción:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Bushing Thread 1/4-40
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.50mm Dia
Current Rating (Amps) 6A (AC), 4A (DC)
Circuit SPDT
Actuator Length 10.50mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 5000
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr APEM Inc.
Illumination Non-Illuminated
Features Matte Black Finish
Package Bulk
Base Product Number 5636A