6539S-1-102
Bourns Inc.
Producto No:
6539S-1-102
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.1248" (3.17mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±15%
Built in Switch None
Actuator Length 0.500" (12.70mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Servo Mount
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Product Status Active
Rotation Continuous
Series 6539
Power (Watts) 1W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 0.875" Dia (22.23mm)