6574S-1-202
Bourns Inc.
Producto No:
6574S-1-202
Descripción:
POT 2K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.625" (15.88mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Servo Mount
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Series 6574
Power (Watts) 2W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 2k
Size - Body Round - 2.008" Dia (51.00mm)