6673R1KT5L.25
TT Electronics/BI
Producto No:
6673R1KT5L.25
Fabricante:
TT Electronics/BI
Descripción:
POT 1K OHM 3.5W PLASTIC LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.626" (15.90mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Servo Mount
Temperature Coefficient -400ppm/°C
Product Status Active
Rotation Continuous
Series 6670
Power (Watts) 3.5W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 2.000" Dia (50.80mm)