685AVG160MFBJ
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
685AVG160MFBJ
Descripción:
CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 160V T/H
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm
Ratings -
Series AVG
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 720 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6.8 µF