68691-100HLF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
68691-100HLF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER VERT 45000POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions Cuttable
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length 0.538" (13.67mm)