68695-110HLF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
68695-110HLF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.190" (4.83mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)