686KBM063MFH
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
686KBM063MFH
Descripción:
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 168 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1942Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KBM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 420 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 68 µF
Package Bulk
Impedance 300 mOhms