686KFM250MRU
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
686KFM250MRU
Descripción:
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 460 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.657Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series KFM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 920 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 68 µF