686KXM016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
686KXM016M
Descripción:
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 72 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.9009Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 68 µF
Package Bulk
Impedance 1.25 Ohms