688SAK010M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
688SAK010M
Descripción:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.83 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SAK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.1045 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6800 µF