688SAK016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
688SAK016M
Descripción:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.12 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 80mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SAK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.438 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 6800 µF