TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
70A1-16-10-1-B
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Ficha de datos:
-
Descripción:
CONN BACKSHELL SZ16 OLIVE 1-20
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Por favor envíe RFQ, responderemos inmediatamente.

| Cable Opening | 0.625" ~ 0.972" (15.87mm ~ 24.70mm) |
| Primary Material | Metal |
| Ingress Protection | - |
| Color | Olive Drab |
| Material | Aluminum |
| Thread Size | 1-20 UNEF |
| Shielding | Unshielded |
| Material Flammability Rating | - |
| Product Status | Active |
| Diameter - Outside | 1.110" (28.20mm) |
| Includes | - |
| Series | 70A |
| Type | Backshell |
| Shell Size - Insert | 16 |
| For Use With/Related Products | MIL-CTL-26482 Series II, MIL-DTL-83723 Series I, III |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Plating | Cadmium |
| Cable Exit | 180° |
| Features | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | 70A1 |