7216R50KL.25
TT Electronics/BI
Producto No:
7216R50KL.25
Descripción:
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±3%
Built in Switch None
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Number of Turns 10
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Series 7200
Power (Watts) 2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Wirewound
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Round - 0.875" Dia (22.20mm)