72PTR250KLF
TT Electronics/BI
Producto No:
72PTR250KLF
Descripción:
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN TOP
Guía del usuario
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 250 kOhms
Series 72
Power (Watts) 0.5W, 1/2W