7386R1KL.25
TT Electronics/BI
Producto No:
7386R1KL.25
Descripción:
POT 1K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±5%
Built in Switch None
Actuator Length 0.812" (20.63mm)
Number of Turns 3
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Series 7380
Power (Watts) 1.5W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Wirewound
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 0.874" Dia (22.20mm)