81100-500203-RB
3M
Producto No:
81100-500203-RB
Fabricante:
3M
Descripción:
CONN HEADER R/A 100P 1.27MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.310" (7.87mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 0.75A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Board Lock
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.140" (3.56mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 100
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 250.0µin (6.35µm)
Contact Shape Square
Series 810
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)