85107A82S50A7
Souriau-Sunbank by Eaton
Producto No:
85107A82S50A7
Descripción:
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD SOLDER
Guía del usuario
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Neoprene
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 HB
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 8-2
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Aviation, Industrial, Military
Number of Positions 2
Color Olive Drab
Termination Solder
Shielding Shielded
Mounting Type Panel Mount, Through Hole
Fastening Type Bayonet Lock
Orientation N (Normal)
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Series MIL-DTL-26482, 851
Shell Material Aluminum Alloy
Package Bulk
Base Product Number 85107A