87849-130LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
87849-130LF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.226" (5.74mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.130" (3.30mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 60
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 100.0µin (2.54µm)
Contact Shape Square
Series Rib-Cage™ III
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 6.42mm