88CNQ060ASL
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
88CNQ060ASL
Paquete:
D-61-8-SL
Descripción:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D618SL
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package D-61-8-SL
Current - Reverse Leakage @ Vr 640 µA @ 60 V
Series -
Package / Case D-61-8-SL
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 40 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C