TE Connectivity AMP Connectors
Producto No:
9-103759-0
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$6.3935
$6.3935
10
$5.57365
$55.7365
100
$4.957765
$495.7765
500
$4.63505
$2317.525
1000
$4.136338
$4136.338
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Insulation Height | 0.138" (3.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Contact Type | Male Pin |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Mating | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 40 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Shape | Square |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Insulation Color | Black |
| Contact Length - Post | 0.090" (2.29mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | - |
| Base Product Number | 103759 |