Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
91596-120LF
Fabricante:
Paquete:
-
Lote:
-
Descripción:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Cantidad:
Entrega:

Pago:
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
1
$3.2775
$3.2775
10
$2.9735
$29.735
100
$2.619625
$261.9625
500
$2.226686
$1113.343
1000
$1.89923
$1899.23
5000
$1.702761
$8513.805
¿No es el precio que quieres? Envíe RFQ ahora y nos pondremos en contacto con usted lo antes posible.

| Insulation Height | 0.091" (2.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 200V |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Contact Type | Female Socket |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Connector Type | Receptacle, Bottom Entry |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 2 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 20 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Plastic |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Shape | Square |
| Series | Minitek® 2.00mm |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Insulation Color | Black |
| Contact Length - Post | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Tube |
| Base Product Number | 91596 |