91763-020TRLF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
91763-020TRLF
Descripción:
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Guía del usuario
Insulation Height 0.091" (2.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle, Bottom Entry
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek®
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)