92090-012TRLF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
92090-012TRLF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
Guía del usuario
Insulation Height 0.091" (2.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Beryllium Copper
Connector Type Receptacle
Style -
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek®
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)