926142-01-25-I
3M
Producto No:
926142-01-25-I
Descripción:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.428" (10.87mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Series 92X
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.628" (15.95mm)