929805-01-28-EU
3M
Producto No:
929805-01-28-EU
Descripción:
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.093" (2.36mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 28
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.318" (8.08mm)