929870-01-10-RB
3M
Producto No:
929870-01-10-RB
Fabricante:
3M
Descripción:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Guía del usuario
Insulation Height 0.150" (3.81mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000V
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series 929
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)