93689-107-03LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
93689-107-03LF
Descripción:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.689" (17.50mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Shrouding Unshrouded
Package Bag
Overall Contact Length 0.939" (23.85mm)