93689-403-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
93689-403-10LF
Descripción:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 120.0µin (3.05µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.224" (5.70mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.177" (4.50mm)
Shrouding Unshrouded
Package Bag
Overall Contact Length 0.505" (12.83mm)