93690-101-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
93690-101-10LF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 5A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header, Breakaway
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.177" (4.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bag
Overall Contact Length 0.582" (14.78mm)