93690-101-20LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
93690-101-20LF
Descripción:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 5A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)
Applications -
Number of Positions 20
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.177" (4.50mm)
Package Bag
Overall Contact Length 0.582" (14.78mm)