93690-107-16LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
93690-107-16LF
Descripción:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 110V
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 5A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.264" (6.70mm)
Applications -
Number of Positions 16
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Package Bag
Overall Contact Length 0.497" (12.62mm)