950410-8200-AR-TR
3M
Producto No:
950410-8200-AR-TR
Fabricante:
3M
Descripción:
CONN RCPT 10P 0.079 GOLD SMD R/A
Guía del usuario
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 1000VDC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 40.0µin (1.02µm)
Contact Shape Square
Series 950
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)