961228-5500-AR-TP
3M
Producto No:
961228-5500-AR-TP
Descripción:
CONN HEADER SMD R/A 28POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 28
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 39.4µin (1.00µm)
Contact Shape Square
Series 961
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)