Hogar / Single IGBTs / AIGW40N65F5XKSA1
minImg
AIGW40N65F5XKSA1
International Rectifier
Producto No:
AIGW40N65F5XKSA1
Paquete:
PG-TO247-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
High speed fast IGBT in TRENCHST
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 20A, 15Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 350µJ (on), 100µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 74 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 19ns/165ns
Supplier Device Package PG-TO247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 95 nC
Power - Max 250 W