APTC60SKM35T1G
Microsemi Corporation
Producto No:
APTC60SKM35T1G
Paquete:
SP1
Descripción:
MOSFET N-CH 600V 72A SP1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 518 nC @ 10 V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 72A, 10V
Supplier Device Package SP1
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 5.4mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series -
Power Dissipation (Max) 416W (Tc)
Package / Case SP1
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Microsemi Corporation
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 72A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V