AZ21501-1AE-120AE
American Zettler
Producto No:
AZ21501-1AE-120AE
Fabricante:
American Zettler
Descripción:
50A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 39.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 3.04 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 36 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ21501
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 90 VAC