AZ22801-1A-120AF
American Zettler
Producto No:
AZ22801-1A-120AF
Fabricante:
American Zettler
Descripción:
40A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 39.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 3.04 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 36 VAC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ22801
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 90 VAC